Ücretsiz Kütüphane Yönetimi - Kütüphane Programı - Asp


Okulumuza Z Kütüphane kuruldu. Kütüphanemizdeki kitapların takibini yapmak için asp tabanlı bir uygulama hazırladım. Çalışmayı sizlerle de paylaşmak istiyorum. Kurulum aşamasını yaptıktan sonra kütüphanedeki görevli öğrencilere rahatlıkla kullandırabilirsiniz.

Uygulamada karşılaştığınız problemleri veya olsa iyi olur dedikleriniz varsa yorumlara ekleyebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

Özellikleri:

Tak kullan Barkod okuyucularla uyumlu
*Barkod Yazdırma
Kitap ödünç verme/Alma
Excelden Kitap Ekleme
Çoklu Rapor Alma
*Kütüphane Kartı Çıkarma
*Öğrenci Kimlik Çıkarma

Gereksinimler
Windows Kurulu Bir bilgisayar.
IIS Kurulumu ve Ayarları
Kütüphane Yönetimi Dosya İçeriği

Uygulamayı kurduğunuzda varsayılan;
Yönetici Kullanıcı adı/Şifre: admin /12345  ya da admin2  / 12345
Alt kullanıcı adı/Şifre: erkan/123

Demo Görünümü

IIS Kurulumu + Uygulamanın Yüklenmesi ve Çalıştırılması video


Olası Hatalar:

Microsoft JET Database Engine hata '80040e09' 

Güncelleþtirilemiyor. Veritabaný veya nesne salt okunur.

/login-kontrol.asp, sat�r 95

Hata Sebebi: Veri tabanına yazma izni verilmemiş.

Çözüm: Videonun ilk 4 dk. izleyin.

Not: Video çekildikten sonra uygulama üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Kitap yükleme sınırı artırmak için aşağıdaki görseldeki ayarı yapmalısınız. 

 
Yorum Gönder

26 Yorumlar

 1. Paylaşımlarınız için teşekkürler... Emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Erkan bey. Programa otomatik email gönderebilme özelliği ekleyebiliyormuyuz? Mesela kitap alımlarında, kitabın geciktiği durumlarda, yılbaşlarında kişinin yıl içinde okuduğu kitapları mail gönderebilse fena olmazdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergin Bey, localde mail bileşenleri çalışmıyor. Daha doğrusu locale kurmak için ücretli bileşen satın almak lazım.

   Sil
 3. Merhaba. Kütüphane yönetim panelinin Ödünç verilenler bölümünde hata veriyor. Sanırım .mdb uzantılı dosyada bir sıkıntı var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergin bey sistemde bir hata olmaması lazım. Mdb açıkken işlem yapmaya çalışırsanız hata verebilir. Mdb de elle silme işlemi yaparsanız yine hata ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar dışında bir problem varsa hata kodu ya da görseli gönderebilir misiniz?

   Sil
 4. Mrb hocam. Ben sunuyuca yükledim açılmıyor. Veritabanı hatalı dediler yatdımcı olabilir misin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Veritabanı adı değişikliği yaptıysanız kodlar içinde de yolları düzenlemeniz gerekir. Şuan canlı derslerim var. E-posta ya da tlf bırakarsanız gün içinde iletişim kurabiliriz.

   Sil
 5. Şu an yükledim . Kullanışlı ve verimli bir program. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. ,
  Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata '80004005'

  [Microsoft][ODBC Excel Sürücüsü] Sayýsal alan taþmasý.

  /kitaplar.asp, sat�r 2086

  - Barkod No D.baş No Kitap Adı Kitap Adeti Kategori Yazar Yayın Evi Çevirmen B.Yılı S.Sayısı cilt Dolap Raf Ö. Verilebilir (0/1)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayı girilmesi gereken bir alana metin girilmiş. Demirbaşno alanını kontrol edin. Sorunu çözemezseniz excel dosyasını gönderirseniz ben eklemeyi deneyebilirim.

   Sil
  2. Hocam çok uğraştım ama beceremedim en son kitapları Access dosyası vasıtasıyla kaydettim. yazar ve yayın ekle işlemlerinde de (aşağıda) aynı hatayı veriyor metin olmalarına rağmen acaba komut satırlarında herhangi bir problem olma ihtimali olabilir mi. şimdiden ilginize ve emeğinize teşekkür ederim.

   Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata '80004005'

   [Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynaðý adý bulunamadý ve varsayýlan sürücü belirtilmemiþ

   /kitaplar.asp, sat�r 2401

   Sil
 7. Komutlarda sıkıntı yoktur hocam. Çünkü çok kere denedim. 5 bin kitabı da bir kerede girdim. Sorun excelden kaynaklanıyor. Kopyala yapıştır yapıldığında ya da hücreler içine girilen metinde metin kaydığında da anlamsız hatalar çıkabiliyor. Bu tür inatlaşma durumlarında exceldeki verileri kopyalayıp topluca Access içine yapıştırıyorum. Sütun bilgileri sıralaması aynı olması yeterli oluyor.

  Sizin hatada excele bağlanamamış. Excel uzantısının .xls olduğuna sekme adının sayfa1 olduğuna emin olalım. Ayıca Uygulamanın genel ayarlarında yüklemede problem yaşayanlar için iki tane bağlantı seçeneği var. Benim cihaz 2. seçenekte sorun çıkarmıyor.

  YanıtlaSil
 8. Teşekkür ederim hocam.

  YanıtlaSil
 9. Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. İnşallah kullanacağım.
  Bunu ben localde değil de bir hosting sunucusunda kullanmak istiyorum. Güvenliğini artırmak için neler yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veri tabanı yolunu değiştirebilirsiniz. db-ayar-yol.asp
   Veri tabanı adını da değiştirmekte fayda var.

   Sil
 10. Excell listesinden aktarım yaptığımda kitap/yayınevi isminde bulunan türkçe karakterler bozuluyor. ı harfi i harfine, ş harfi s harfine, ğ harfi ise g harfine dönüşüyor. Bunu düzeltebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Excel diliniz İngilizce mi? Daha önce böyle problemle karşılaşmadım.

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. Excel dosyanızı eklerseniz ben de deneyebilirim.

   Sil
 12. hocam elinize saglık kütüphane programını kurdum ama 0x800700b7 hata kodunu HTTP Hatası 500.19 - Internal Server Error
  Sayfayla ilgili yapılandırma verileri geçersiz olduğundan istenen sayfaya erişilemiyor. Bu sorunun çözümü acaba nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirdiğiniz dosya içindeki web.config dosyasını sağ tıklayın izinler deyip okuma yazma izni verip tekrar dener misiniz? Bu dosyayı silipte deneyebilirsiniz. Sorun düzelmese pc den iss kaldırıp pc yeniden başlatıp tekrar kurarak deneyin. Şimdiye kadar kurduğum sistemlerde bu tür sorunla karşılaşmadım. Soruna çözüm olursa bilgilendirirseniz memnun olurum.
   Ben bu tür sorunlar yaşamamak için wwwroot dizinine okuma ve yazma izni veriyorum. Böylece kitap eklerken de sorun yaşamıyorum.

   Sil
 13. Hocam sorun çözüldü web.config dosyasini sildim emeğinize sağlık hocam

  YanıtlaSil
 14. merhaba çok güzel bir uygulama ama videoda anlattığınız şekilde şifre ve kullanıcı adı belirlenemiyor. indirdiğim dosya içeriği videodan çok farklı şifre ve kullanıcı adı oluşturma konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. tekrar elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Video çektikten sonra bazı değişikler yapmıştım. Şifre işlemleri şimdi daha rahat. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki kullanıcı adına tıklayarak şifre işlemlerini yapabilirsiniz.

   Sil
 15. hocam localhost ile sayfa açıldığında kullanıcı adı giriş sayfası geliyor ama hiç bir şekilde sizin yazdığınız kullanıcı adı ve şifreler ile açılmıyor ve bahsettiğiniz üst köşedeki kullanıcı bölümü gelmiyor. giriş yapamıyorum. giriş yapabilsem üste yazdığınız yöntemi deneyeceğim. tesekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyalar üzerinde bir değişiklik yapmadıysanız
   yönetici:
   kullanıcı adı: admin2
   Şifre : 12345

   Öğrenci: k. adı: erkan
   Şifre 123
   Sorun hala devam ediyorsa farklı bir tarayıcı kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kullandığınız tarayıcı (Choreme v.s) güncel olsun. Choreme eski sürümlerinde veri tasarrufu açık olduğunda login problemleri yaşanıyordu.

   Sil

Yorumunuz yönetici onayı bekliyor.