Ücretsiz Kütüphane Yönetimi - Kütüphane Programı - Asp


Okulumuza Z Kütüphane kuruldu. Kütüphanemizdeki kitapların takibini yapmak için asp tabanlı bir uygulama hazırladım. Çalışmayı sizlerle de paylaşmak istiyorum. Kurulum aşamasını yaptıktan sonra kütüphanedeki görevli öğrencilere rahatlıkla kullandırabilirsiniz.

Uygulamada karşılaştığınız problemleri veya olsa iyi olur dedikleriniz varsa yorumlara ekleyebilirsiniz. Faydalı olması dileğiyle.

Özellikleri:

Tak kullan Barkod okuyucularla uyumlu
*Barkod Yazdırma
Kitap ödünç verme/Alma
Excelden Kitap Ekleme
Çoklu Rapor Alma
*Kütüphane Kartı Çıkarma
*Öğrenci Kimlik Çıkarma

Gereksinimler
Windows Kurulu Bir bilgisayar.
IIS Kurulumu ve Ayarları
Kütüphane Yönetimi Dosya İçeriği

Uygulamayı kurduğunuzda varsayılan;
Yönetici Kullanıcı adı/Şifre: admin /12345  ya da admin2  / 12345
Alt kullanıcı adı/Şifre: erkan/123

Demo Görünümü

IIS Kurulumu + Uygulamanın Yüklenmesi ve Çalıştırılması video


Olası Hatalar 1:

Microsoft JET Database Engine hata '80040e09' 

Güncelleþtirilemiyor. Veritabaný veya nesne salt okunur.

/login-kontrol.asp, sat�r 95

Hata Sebebi: Veri tabanına yazma izni verilmemiş.

Çözüm: Videonun ilk 4 dk. izleyin.

Olası Hatalar 2:

Css dosyaları yüklenmiyor. Sayfa düzeni bozuk görünüyor.

Çözüm: Başlattan IIS açın görseldeki gibi Uygulama havuzunu aktif edin.

Not: Video çekildikten sonra uygulama üzerinde değişiklikler yapılmıştır. Kitap yükleme sınırı artırmak için aşağıdaki görseldeki ayarı yapmalısınız. 

Güncelleme 07/10/2023
Anasayfa kitap adeti hatalı gösteriyordu. Düzeltildi.

 
Reactions

Yorum Gönder

71 Yorumlar

 1. Paylaşımlarınız için teşekkürler... Emeğinize sağlık..

  YanıtlaSil
 2. Merhaba Erkan bey. Programa otomatik email gönderebilme özelliği ekleyebiliyormuyuz? Mesela kitap alımlarında, kitabın geciktiği durumlarda, yılbaşlarında kişinin yıl içinde okuduğu kitapları mail gönderebilse fena olmazdı.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergin Bey, localde mail bileşenleri çalışmıyor. Daha doğrusu locale kurmak için ücretli bileşen satın almak lazım.

   Sil
 3. Merhaba. Kütüphane yönetim panelinin Ödünç verilenler bölümünde hata veriyor. Sanırım .mdb uzantılı dosyada bir sıkıntı var.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ergin bey sistemde bir hata olmaması lazım. Mdb açıkken işlem yapmaya çalışırsanız hata verebilir. Mdb de elle silme işlemi yaparsanız yine hata ile karşılaşabilirsiniz. Bunlar dışında bir problem varsa hata kodu ya da görseli gönderebilir misiniz?

   Sil
 4. Mrb hocam. Ben sunuyuca yükledim açılmıyor. Veritabanı hatalı dediler yatdımcı olabilir misin

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba. Veritabanı adı değişikliği yaptıysanız kodlar içinde de yolları düzenlemeniz gerekir. Şuan canlı derslerim var. E-posta ya da tlf bırakarsanız gün içinde iletişim kurabiliriz.

   Sil
 5. Şu an yükledim . Kullanışlı ve verimli bir program. Çok teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
 6. ,
  Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata '80004005'

  [Microsoft][ODBC Excel Sürücüsü] Sayýsal alan taþmasý.

  /kitaplar.asp, sat�r 2086

  - Barkod No D.baş No Kitap Adı Kitap Adeti Kategori Yazar Yayın Evi Çevirmen B.Yılı S.Sayısı cilt Dolap Raf Ö. Verilebilir (0/1)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sayı girilmesi gereken bir alana metin girilmiş. Demirbaşno alanını kontrol edin. Sorunu çözemezseniz excel dosyasını gönderirseniz ben eklemeyi deneyebilirim.

   Sil
  2. Hocam çok uğraştım ama beceremedim en son kitapları Access dosyası vasıtasıyla kaydettim. yazar ve yayın ekle işlemlerinde de (aşağıda) aynı hatayı veriyor metin olmalarına rağmen acaba komut satırlarında herhangi bir problem olma ihtimali olabilir mi. şimdiden ilginize ve emeğinize teşekkür ederim.

   Microsoft OLE DB Provider for ODBC Drivers hata '80004005'

   [Microsoft][ODBC Driver Manager] Veri kaynaðý adý bulunamadý ve varsayýlan sürücü belirtilmemiþ

   /kitaplar.asp, sat�r 2401

   Sil
 7. Komutlarda sıkıntı yoktur hocam. Çünkü çok kere denedim. 5 bin kitabı da bir kerede girdim. Sorun excelden kaynaklanıyor. Kopyala yapıştır yapıldığında ya da hücreler içine girilen metinde metin kaydığında da anlamsız hatalar çıkabiliyor. Bu tür inatlaşma durumlarında exceldeki verileri kopyalayıp topluca Access içine yapıştırıyorum. Sütun bilgileri sıralaması aynı olması yeterli oluyor.

  Sizin hatada excele bağlanamamış. Excel uzantısının .xls olduğuna sekme adının sayfa1 olduğuna emin olalım. Ayıca Uygulamanın genel ayarlarında yüklemede problem yaşayanlar için iki tane bağlantı seçeneği var. Benim cihaz 2. seçenekte sorun çıkarmıyor.

  YanıtlaSil
 8. Teşekkür ederim hocam.

  YanıtlaSil
 9. Değerli paylaşımınız için teşekkür ederim. İnşallah kullanacağım.
  Bunu ben localde değil de bir hosting sunucusunda kullanmak istiyorum. Güvenliğini artırmak için neler yapabilirim?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Veri tabanı yolunu değiştirebilirsiniz. db-ayar-yol.asp
   Veri tabanı adını da değiştirmekte fayda var.

   Sil
 10. Excell listesinden aktarım yaptığımda kitap/yayınevi isminde bulunan türkçe karakterler bozuluyor. ı harfi i harfine, ş harfi s harfine, ğ harfi ise g harfine dönüşüyor. Bunu düzeltebilir miyiz?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Excel diliniz İngilizce mi? Daha önce böyle problemle karşılaşmadım.

   Sil
 11. Yanıtlar
  1. Excel dosyanızı eklerseniz ben de deneyebilirim.

   Sil
 12. hocam elinize saglık kütüphane programını kurdum ama 0x800700b7 hata kodunu HTTP Hatası 500.19 - Internal Server Error
  Sayfayla ilgili yapılandırma verileri geçersiz olduğundan istenen sayfaya erişilemiyor. Bu sorunun çözümü acaba nedir?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İndirdiğiniz dosya içindeki web.config dosyasını sağ tıklayın izinler deyip okuma yazma izni verip tekrar dener misiniz? Bu dosyayı silipte deneyebilirsiniz. Sorun düzelmese pc den iss kaldırıp pc yeniden başlatıp tekrar kurarak deneyin. Şimdiye kadar kurduğum sistemlerde bu tür sorunla karşılaşmadım. Soruna çözüm olursa bilgilendirirseniz memnun olurum.
   Ben bu tür sorunlar yaşamamak için wwwroot dizinine okuma ve yazma izni veriyorum. Böylece kitap eklerken de sorun yaşamıyorum.

   Sil
 13. Hocam sorun çözüldü web.config dosyasini sildim emeğinize sağlık hocam

  YanıtlaSil
 14. merhaba çok güzel bir uygulama ama videoda anlattığınız şekilde şifre ve kullanıcı adı belirlenemiyor. indirdiğim dosya içeriği videodan çok farklı şifre ve kullanıcı adı oluşturma konusunda yardımcı olursanız çok mutlu olurum. tekrar elinize sağlık.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Video çektikten sonra bazı değişikler yapmıştım. Şifre işlemleri şimdi daha rahat. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşedeki kullanıcı adına tıklayarak şifre işlemlerini yapabilirsiniz.

   Sil
 15. hocam localhost ile sayfa açıldığında kullanıcı adı giriş sayfası geliyor ama hiç bir şekilde sizin yazdığınız kullanıcı adı ve şifreler ile açılmıyor ve bahsettiğiniz üst köşedeki kullanıcı bölümü gelmiyor. giriş yapamıyorum. giriş yapabilsem üste yazdığınız yöntemi deneyeceğim. tesekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Dosyalar üzerinde bir değişiklik yapmadıysanız
   yönetici:
   kullanıcı adı: admin2
   Şifre : 12345

   Öğrenci: k. adı: erkan
   Şifre 123
   Sorun hala devam ediyorsa farklı bir tarayıcı kullanmanızı tavsiye ederim. Ayrıca kullandığınız tarayıcı (Choreme v.s) güncel olsun. Choreme eski sürümlerinde veri tasarrufu açık olduğunda login problemleri yaşanıyordu.

   Sil
 16. Mrb hocam. ASP localhost kurdum dosyaları yükledim ama CSS kodları çalışmıyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Uygulama havuzunu aktif etmemiş olabilirsiniz.
   Görseldeki gibi ayarı yapıp tekrar deneyin lütfen.
   t.ly/swTA

   Sil
 17. Hocam windows XP ye kurulurmu ASP etkinleştirme mevcut değil herhalde

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Xp ye iss kurmak için Xp kurulum CD kullanmanız gerekli. Youtubede Xp iss kurulum diye aratın. Kurulumdan sonraki kütüphane kurulum aşamaları yine geçerlidir.

   Sil
 18. Erkan Bey merhaba. Kütüphane kayıt sisteminizi yıllardır sorunsuz kullanıyorum. Emeğiniz için hem kendi adıma hem öğrencilerim adına çok teşekkür ederim. Somee üzerinden 2.4 versiyonunu sorunsuz kullanırken 3. versiyonda bazı sekmelerde şu hatayı alıyorum:

  "Server Error

  500 - Internal server error.
  There is a problem with the resource you are looking for, and it cannot be displayed."

  Çözümü nedir? Çözümü yoksa 2.4'ten devam edeyim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim sayın hocam. Öğrencilerinize selamlar. Şuan someedeki v3 tür. Someede bazı dosyaların üstyolları localhosttakilerden farklı. Hata veren dizinleri söylerseniz dizin yollarına bakabilirim.

   Sil
 19. Kitap iade, Ödünç verilenler, Kitap güncelle, Üye güncelle, Üye listeleve log'da Server Error hatasını veriyor. Size sorumdan sonra fark ettim ki v3'te ödünç verme esnasında üyelerin adını, numarasını yazmama rağmen hiçbir üyeyi bulamıyor.

  Eğer sizi uğraştıracaksam v2.4'e dönebilirim. Basit bir çözümü vardır belki diye sormuştum.

  Şimdiden teşekkür ederim.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. İsrafil hocam v3, 2.4 ün veritabanını desteklemiyor. Bir çok alan eklemiştim V3 veri tabanına. Verilerin manuel aktarıması lazım. Dolayısıyla eski veritabanını değişiklik yapmadan kullanamazsınız. Tam döküm aldıktan sonra v3 aktarmanız gerekli. Vt gönderirseniz müsait bir zamanda verileri aktarabilirim. Tam döküm excel dosyasını gönderirseniz de olur. Kitapları aktarabilirim öğrencileri ve diğer bilgileri siz eklersiniz. (yedekleri saklayın)

   Sil
 20. Verdiğiniz bilgiler doğrultusunda kitapları da üyeleri de ekledim. Sistem sorunsuz çalışmaya başladı. Kullanmamda bana engel olmasa da Server hatası veren bazı bölümler var. Tam döküm alma gibi.

  YanıtlaSil
 21. Uzun zaman sonra tekrar kullanamaya başlayacağım ama barkot okuyucular uyum devam ediyor mu?

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Barkod okuyucu kullanıyorum. Zaten okuyucular tak kullan oldukları için farklı modellerde de sorun çıkacağını düşünmüyorum.

   Sil
 22. Merhabalar, çalışmayı okulumuzdaki bilgisayara kurdum ancak alt kullanıcı adını nereden değiştirebiliyoruz. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Sağ üst köşede kullanıcı adına tıklayın. Şifre işlemlerinden değiştirebilirsiniz.
   ya da http://localhost/admin.asp

   Sil
 23. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam gerekli açıklamayı yazdım. Yorumda e-postanız var diye yorumu kaldırdım. Fazlaca spam geliyor.

   Sil
 24. hocam tak çalıştır barkod okuyucu kullanıyorum. kitap seçme bölümünde barkodu okutunca indirilenler klasörü açılıyor. biraz aradım nette http://urlbu.com/c5327 adreste benzer bir çözüm buldum. bunu nasıl entegre edebiliriz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hangi marka aldınız? Kılavuzlarında bu tür problemler için basit öneriler oluyor. Yarın bakalım hocam. Yoruma eposta bırakırsınız.

   Sil
  2. Sayın hocam verdiğiniz e-postalar geçici(balon) olunca ben cevaplayana kadar süresi doluyor. 2. yazdığınız epostada da durum aynı. E-posta yazılan msj onaylamıyorum kimseye spam gelmesin diye.:) Neyse konuya dönelim.
   ---
   Aşağıdaki bağlantıdaki sıkıştırılmış dosyayı açıp içindeki footer.asp yi C:\inetpub\wwwroot dizinindeki footer.asp ile değiştirin.
   footer. asp içine örnekteki script ekledim. Kutu seçili iken klavyeden CTRL J dediğimde indirilenleri açmayıp veri giriş alanı açılıyor. İnşallah sorun çözülür.
   Şayet sorun devam ederse farklı tarayıcılarla denemenizi tavsiye ederim.
   Sonuçtan haberdar edin lütfen.
   Ayrıca bir çok alanda veri girişi kutusu var. Genelde id olarak input kullandım diye düşünüyorum. Yani tek tek kontrol etmedim veri girişi alanlarını. Şayet kod kitap ödünç ver alanında çalışır diğer alanlarda çalışmazsa id değerlerine bakmak lazım teker teker. Çalışmayan alanları yazarsanız onların idlerini de kontrol ederim. İyi çalışmalar.
   https://drive.google.com/file/d/1kJH2kavuMqTLwoKG60mQwHjylioHO8Ty/view?usp=sharing

   Sil
 25. hocam merhaba. Gaziantep Ocaklar Anadolu lisesi müdür yardımcısıyım. kütüphane programınızı çok beğendik ve kullanmaya başladık ama tek bir sıkıntımız var. Ana sayfada kitap sayısı kısmı için.
  Ben bir kitaptan 5 adet giriyorum ama ana sayfadaki kitap sayısı kısmı bir adet artıyor. bunu girdiğim adet kadar artsa çok güzel olur. çalışmalarınız için teşekkür ederim. ***@gmail.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Anasayfadaki hata için (kitap sayısı) güncelleme eklendi. index.asp değiştirmeniz yeterli.

   Sil
 26. MERHABA ERKAN HOCAM, Öncelikle program için teşekkür ederim. şöyle bir sorunumuz var: kitap adet kısmına güncellemede 1 adet girdiğimizde -1 gösteriyor, neden olabilir yardımıcı olabilir misiniz*

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Merhaba hocam. Kitabı ödünç verdiğinizde raftaki kitap adetini bir düşürüyordum. Kitabı iade aldığınızda sayı düzeliyor. Kitapları saydırırken de bu sütundan saydık. Ufak bir güncelleme yapmak lazım. Zaman bulursam bakacağım.

   Sil
 27. Server Error

  500 - Internal server error.
  There is a problem with the resource you are looking for, and it cannot be displayed.
  Erkan Bey merhaba ücretssiz bir domaine dosyaları yüklediğimiz zaman kullanıcı girişinden sonra böyle bir uyarı geliyor nedeni ne olabilir acaba

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ana dizindeki web.config dosyasını silip deneyin. Hata devam ederse aşağıdaki bağlantıdaki web.config ana dizine kopyalayın. Hata nedenlerine bakalım. Sunucu kaynaklı izinlerden kaynaklanan hatalar olabiliyor.
   https://drive.google.com/file/d/1ASS2tz9h7HrgkIo4jyWUNpa7305FuHzo/view?usp=sharing

   Sil
 28. evet somee de çalıştırmıştım

  YanıtlaSil
 29. sildim ama olmadı

  YanıtlaSil
 30. HTTP/1.1 New Application Failed böyle bir hata verdi

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ücretsiz hizmet sağlayıcı hangi firma bende bakabilirim. Yazma izinlerini tekrar kontrol edin isterseniz. Açıkçası çözüm üretemiyorum. :(
   Sonradan eklediğiniz config dosyasını silebilirsiniz.

   Sil
 31. somee.com teşekkür ederim

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Somede çalışıyor.Demo da someedydi. Veri tabanı yazma izinlerini vermeniz yeterli olacak. Benim alanda veri akışı fazla olduğu gerekçesiyle alanı kapattı. İlgili dizine giriş yapamadığım için görsel atamıyorum.

   Sil
 32. Hocam selamlar, öncelikle emeklerinize sağlık. Geçen sene bu programı kullanmıştık. PC ye format atıp tekrar kurmaya çalıştım ancak wwroot klasöründe salt okunuru kaldırmama ve tüm izinleri vermeme rağmen salt okunuru kaldıramıyorum. Salt okunur kaldır ve uygula diyorum tamam diyorum tekrar kontrol ettiğimde salt okunur halen işaretli olarak karşıma çıkıyor. (hata bende diye pc ye format attım işlemleri tekrarladım ama sorun halen devam ediyor.) teşekkürler.

  YanıtlaSil
 33. Bu yorum bir blog yöneticisi tarafından silindi.

  YanıtlaSil
 34. Hocam öncelikle emeklerinize sağlık.
  Geçen yıldan itibaren Kütüphane Yönetim Programınızı okulumuzda uygulamaktayız. Bu yıl kullandığımız sistemin olduğu pc ye format attım tekrardan IIS kurarak videodaki belirtilen adımları izledim ancak wwroot dizini sürekli SALT OKUNUR da kalıyor. Yanlış mı kurulum yaptım diyerek IIS i kaldırım yeniden kurdum. Olmadı sistemi yeniden kurdum sonra kurulumlara geçtim yine salt okunur kutucuğu işaretli kalmayı sürdürdü. Bu durumda veri tabanı hataları aldım. Bazı formlarda inetpub dizinine everyone kullanıcısı ekleyip tam yetki verilirse sorunun çözüleceği belirtilmiş ancak bu da bir çözüm olmadı.
  Sorunu nasıl çözebiliriz hocam ? Teşekkürler.
  (işletim sistemi windows 10 - 64 Bit)

  Hata:
  Microsoft VBScript çalýþma hatasý hata '800a01a8'
  Nesne gerekli: ''
  /index.asp, sat�r 226

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Zafer Bey, IIS kurduktan sonra uygulamanın ham haline kurup dener misiniz, lütfen. Sorun IIS den mi diye tespit edelim.
   Hata kodu satırına baktığımda uygulamanın kitap tablosunda kitap adetini sayamadığını görüyorum. Veriyi excelden eklerken eksik bir alan olabilir. VT açıp sol menüde kitap tablosuna tıklayın açılan sayfada kitap adet yazan sütundaki verilerde boş olan/ sayı dışında değer girilen var mı diye bakar mısınız?
   Görsel: https://prnt.sc/BqSNQwzPKHnL

   Sil
  2. İlgili alanda hatalı veri yoksa index.asp açıp 226-227. satırdaki 2 satırı silebilirsiniz.
   kt1.Close
   Set kt1 = Nothing

   Sil
 35. İlgili alanda hatalı veri yoksa index.asp açıp 226-227. satırdaki 2 satırı silebilirsiniz.
  kt1.Close
  Set kt1 = Nothing

  Yaptığımda sorun çözüldü hocam. Teşekkürler.

  YanıtlaSil
 36. Merhaba Erkan hocam, programı yeni gördüm ve kurmaya çalıştım. Ancak arayüz sizin videodaki gibi değil de ekranın soluna yanaşık Başlık kelimeleri gözüküyor. https://prnt.sc/TWiXvIgFk_7U

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Süleyman Bey, görseldeki gibi uygulama havuzunu aktif edelim.
   t.ly/swTA

   Sil
 37. "Anonim kimlik uygulkaması: Etkin" ve "Uygulama Havuzu Kimliği" seçili şeklindekigGösterideki anlatımınızı uyguladım yine de olmadı hocam. IIS'yi yeniden başlatıyorum da. Tarayıcı geçmişini de siliyorum.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hocam bir de css yolunu düzenleyelim. index dosyasını bir editör ile ya da not defteri ile açalım. Düzen menüsünde değiştir ile css/ ifadesini /css/ şeklinde değiştirelim. Olumlu dönüt alırsanız aynı işlemi js/ içinde yapmanız gerekecek.
   Tarayıcı önbellek temizlemeyi ve IIS yeniden başlatmayı unutmayın.
   Bir de farklı tarayıcıda deneyin lütfen.

   Sil
 38. Kitapları ve öğrenci adlarını toplu yükleyebildim. Arayüz sıkıntısından dolayı ödünç ver kısmını kullanamıyorum. İnşallah çözülecek

  YanıtlaSil
 39. Programı kurmaya çalışıyorum localhost yazdığımda hata kodu veriyor

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Gökhan hocam hata görseli atabilir misiniz? Epostaya cevap atabilirsiniz.

   Sil
 40. merhabalar, sistemden ödünç kitap veremiyoruz,öğrenci numarasını yazmamıza rağmen çıkmıyor. Daha önce böyle bir sorunla karşılaşmadık. İade alabiliyoruz fakat ödünç kitap veremiyoruz

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Kitap iade alırken kitap barkod numarasını okutmalısınız. Öğrenci adı aratarak da bulmaya çalışabilirsiniz.

   Sil

Yorumunuz yönetici onayı bekliyor.